Saptamana “Actiunii Catolice” – Eveniment in Vicariatul de Bucuresti

In saptamana 14 – 21 oct se desfasoara evenimente importante in cadrul saptamanii “ACTIUNII CATOLICE” in toate eparhiile Bisericii noastre. In acest context AGRU – Bucuresti a organizat in ziua de 14 oct un pelerinaj la Pesceana in judetul Valcea si la Slatina. Pelerinajul a fost pus si sub semnul memoriei celui care a fost Laurentiu Horia Moisin, Presedinte al AGRU Bucuresti, de la a carui trecere la Domnul se implineste un an (18 octombrie).

Credinciosii greco – catolici din Protopopiatul de Bucuresti au trait duminica 14 oct 2007 momente memorabile. Un grup de 20 de membri AGRU – Bucuresti din toate parohiile, in frunte cu parintele protopop Liviu Otoiu, au participat la ceremonia de sfintire a locului si a pietrei de temelie pentru noul locas de cult care se va inalta in comuna Pesceana, jud. Valcea.

Ceremonia a fost celebrata de PF Lucian, Arhiepiscop Major al Bisericii Romane Unite cu Roma, Greco – Catolica, impreuna cu un sobor de preoti din Blaj, Mihalt, Rm Valcea, Alexandria si parohul comunitatii greco – catolice locale, parintele Victor Tudor. Raspunsurile la ceremoniile care au avut loc au fost date de un grup de studenti teologi de la Blaj si de corurile reunite ale Alexandriei si Bucurestiului, dintre care s-a remarcat doamna Elena Volosinovici, cu rezidenta la Londra, Marea Britanie. Asistenta a remarcat deosebitele calitati vocale si i-a multumit pentru efortul depus de a participa la acest eveniment. La ceremonie au participat si oficialitati ale autoritatilor civile centrale si locale, intre care dl. deputat Emilian Francu, consilieri locali, profesori si invatatori si numerosi locuitori din Pesceana, Lupoaia si Ursoaia. Parintele Ioan Farcas, vicar mitropolitan, a deschis manifestarile, prezentand ceremoniile cere urmeaza: Sfintirea cea mica a apei, Sfintirea pietrei de temelie, punerea ei in fundatia bisericii, Sfanta Liturghie si cuvantul de invatatura al PF Sale Lucian, Arhiepiscop Major al Bisericii Romane Unite cu Roma, Greco – Catolica. La sfarsitul ceremoniilor religioase, a urmat o agapa prieteneasca la scoala din Lupoaia, la care au luat parte toti participantii.

Pentru bucuresteni, momentele memorabile ale acestei zile de duminica nu au luat sfarsit. La intoarcere spre casa, pe ruta Pesceana, Dragasani, Slatina, Pitesti, participantii au facut un mic popas in orasul Slatina. La invitatia parintelui Valer Catana, parohul bisericii greco – catolice din acest oras, pelerinii bucuresteni au vizitat noul lacas de cult greco – catolic care e in constructie si se afla in apropierea centrului Civic al resedintei de judet Olt. Aceasta biserica este cu totul remarcabila cel putin prin doua fapte deosebite: a fost ridicata prin efortul personal al parohului si al sotiei sale. Parintele a fost pe rand sapator de santuri, preparator de fundatie, zidar, dulgher, zugrav si electrician, mester de turle si acoperis si impreuna cu sotia sa si cu o mica mana de oameni inimosi, au fost salahori si mesteri buni la toate. Pentru toate acestea nu exista probabil facturi, deconturi sau justificari de cheltuieli dar exista biserica, pe care oricine o poate vedea. Un alt fapt deosebit este pictura interioara executata de un profesor de desen. Acesta a realizat, cu respectarea normelor compozitionale ale compozitiilor clasice bisericesti, nu chipuri sfrijite, cu gesturi mecanice impuse, ci chipuri umane, dar cu simboluri care redau originea lor, asa cum este mentionata in Sfintele Evanghelii. Pentru cei care vor sa vada intr-adevar ceva deosebit, le recomandam sa nu evite adresa str. Crinului nr. 8, Slatina, adresa noii biserici greco catolice.

Ziua de 14 oct s-a sfarsit seara tarziu, cu bucuria implina, ca am fost cu totii impreuna la un mare si important eveniment din viata Bisericii noastre.

Valer Ardelean

AGRU Bucuresti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *